Hvalp hopper på de andre i flokken
Hej Laila!
Jeg har efterhånden haft hund i mange år og har set en del - men aldrig har jeg oplevet, at en hvalp var så fikseret på at humpe.
Jeg fik min lille japanese hvalp hjem for en uges tid siden. Han er 12 uger ca. og en ret fremmelig herre.
Jeg har i forvejen en del hunde - men min flok er homogen - rolig og afbalanceret. Den er så velfungerende, at jeg ofte får besøg af folk med lidt nervøse hunde, som har godt af gode oplevelser med andre. De andre i flokken, som består af fire hanner har taget godt imod ham. Og er gode ved ham. Men jeg er lidt bange for, at det får en ende, for han laver stort set ikke andet end at humpe på dem.
Han render bag efter dem og piber, og stopper en af dem, så er han der med det samme og er på dem. Hvis ikke de får tur, så går det ud over bamser, dyner osv.
Nu er racen heldigvis ret tolerant og rolig. Så der er endnu ikke sket det store. Men jeg har en gammel pekingeser, som er en streng men retfærdig hersker i huset - jeg frygter selvfølgelig, at han en dag forsøger sig på ham - det vil ikke blive vel modtaget af den gamle.
Jeg snakkede med min dyrlæge og opdrætteren om det, og vi har snakket om, at det måske handler om, at han skal vise de andre, at han er en herrens kal. Men jeg syntes dog, det skal understreges lige lovligt meget.
Tror du også, det blot handler om placering i hierarkiet, og at det vil gå i sig selv, når han er integreret bedre i flokken? Det, som undrer mig, er, at han slet ikke udviser de normale tegn for underkastelse osv., som hvalpe ofte bruger - han er faktisk s.... ligeglad
Mvh Sidsel
Kære Sidsel
Jeg mener bestemt ikke, at denne adfærd handler om placering i hierarkiet! Sådanne konfrontationer opstår nemlig kun imellem kønsmodne individer! Men jeg gir dig ret i, at adfærden stille og roligt vil gå i sig selv, efterhånden som han bliver mere og mere integreret i flokken!
For mig lyder han som en selvsikker og meget aktiv lille herre, der elsker at ha fået legekammerater! Desværre kan han ikke helt styre sin begejstring, og det kommer således til udtryk i denne parringsadfærd (overspringshandling).
Jeg vil derfor anbefale dig følgende:
- Stop adfærden så snart den udføres! Dette gøres ved roligt, at tage ham ned ved at holde en hånd på brystet af ham! Sørg derefter for, at hans opmærksomhed bliver rettet over på noget andet, som ham gerne må. Da han er opstemt i situationen, er det vigtigt, at det du leder ham hen på er en rolig aktivitet fx et bideben eller blot lidt nusseri!
- Skal hundene være alene, bør han (om muligt) være sammen med kun en meget rolig han, der ikke lader sig kører op til leg! På den måde undgår du nemlig, at adfærden kommer til udtryk her, og samtidig lærer du ham, at være rolig når du ikke er hjemme! Sørg ligeledes for, at der ikke ligger bamser, dyner og andet, der kan starte adfærden!
- Sørg for, at han får ekstra gåture eller mental aktivering væk fra de andre i flokken. Lad ham gerne møde med andre jævnaldrene hvalpe så han rigtig kan få brugt sin energi konstruktivt!
Rigtig god træning
Med venlig hilsen
Laila Pedersen




